Олексій Крівцов: Е-чеки проти корупції
Олексій Крівцов, член Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації інноваційних технологічних рішень для реєстрації розрахункових операцій – про перспективи переходу з касових апаратів на гаджети і про те, хто заважає впровадженню електронних чеків
"Основна активність останніх кількох місяців була спрямована саме на реалізацію пілотного проекту за допомогою гаджетів для розрахунково-касових операцій.
За останні два роки розширився круг суб'єктів, які обов'язково використовують касові апарати. Додалися платники єдиного податку, які торгують складними швидкодіючими товарами, медичними препаратами і виробами медичного призначення. Також вступило в силу нове положення про порядок зняття касової дисципліни в національній валюті, а восени 2018 року Мінфін вносить зміни в порядок реєстрації та використання РРО (касових апаратів. – ред.). Крім того, стартував пілотний проект з реєстрації і експлуатації нових моделей програмних і програмно-технічних комплексів (гаджетів) для реєстрації розрахункових операцій, а також почала працювати Міжвідомча група з питань реалізації інноваційних технологічних рішень, відповідальних за цей пілотний проект. Паралельно продовжується дискусія про використання РРО як інструментів боротьби з контрабандою товару, і про впровадження загального контролю за дотриманням РРО (так називається кешбек, у випадку, якщо покупець повідомляє про операцію, яку не було враховано фіскальним чеком).
Проте, основна активність в останні кілька місяців зосереджена саме на реалізації пілотного проекту з впровадження гаджетів для обліку розрахунково-касових операцій.
За інформацією Європейської Бізнес Асоціації, до проекту приєдналося понад сто підприємств. Правда, для його успішної реалізації бізнес повинен бути зацікавлений у використанні гаджетів при розрахунках зі споживачами. Але пілотний проект не знімає з підприємців відповідальність за проведення розрахунків без використання РРО, які включені до державного реєстру.
Що стосується електронних чеків, то, на мою думку, реалізувати цей проект буде дуже складно. Мінфін, наприклад, схиляється до того, що потрібно залучати виробників РРО з їх напрацюваннями і дати їм можливість реалізувати функціонал касових апаратів у вигляді програмного забезпечення. Але з електронним чеком це нічого спільного не має. До того ж в повноцінне впровадження е-чеків виробники РРО в принципі не зацікавлені, тому що це вбиває їх бізнес.
Ще одне важливе питання – чи знизить перехід на гаджети ризики перевірок? На сьогоднішній день, по суті, ДФС вже контролює почековий збір даних з РРО. Тому підставами для проведення перевірки є не форма надання такої інформації, а зміст розрахункових документів. І формально це ніяк не може вплинути на збільшення або зменшення ймовірності проведення перевірок. Але якщо програма сама формуватиме необхідні реквізити розрахункового документа без впливу продавця, то, безумовно, це зменшить ступінь відповідальності суб'єктів господарювання.
Це ж стосується і корупційних ризиків. Не слід забувати, що основна мотивація корупції – це отримання посадовою особою неправомірної вигоди. І навряд чи формат проведення розрахункових операцій без зміни підстав для перевірок при тому, що і в першому, і в другому випадку розрахунковий документ формується в електронному вигляді і зберігається в ДФС, може змінити таку мотивацію.
Саме для бізнесу важливо якраз інше. Це – нові можливості при проведенні операцій з покупцями. Переведення публічних договорів з паперового в електронний формат може не тільки позбавити продавців від паперових витрат, але і істотно полегшити роботу інтернет-магазинів, а також розширити ринок збуту і зробити його більш гнучким. Ще одна важлива ініціатива – законопроект № 9451 від 27.12.2018 р. про деякі питання застосування фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки, один із авторів якого народний депутат України Герега Олександр Володимирович. Законопроект попередньо схвалив парламентський Комітет з питань фінансів і банківської діяльності. Цей документ передбачає скасування відповідальності за порушення касової дисципліни і передбачає істотне зменшення штрафів для підприємців.
Ринкова економіка для успішного функціонування вимагає від держави виконання важливого конституційного принципу – пропорційності застосовуваних штрафів ступеня правопорушення. Порушення цього принципу як раз і є джерелом виникнення корупції, так як дозволяє відкупитися від перевіряючих сумою, яка нижче, ніж розмір штрафу".
Автор: Олексій Крівцов, помічник народного депутата України Гереги О.В.
Джерело: http://dengi.ua/