Доопрацювання законопроєкту №4065
На пленарному засіданні Верховною Радою прийнято за основу проєкт законопроєкт щодо забезпечення збору даних та інформації необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування» (№4065).
Він торкнувся широкого спектру питань, в тому числі, деякі зміни були внесені в «гучний» Закон України від 16.01.2020 р. №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
Основними з запропонованих нововведень є:
- перенесення на 1 рік терміну набуття чинності статтею 39-2 Податкового кодексу, яка регулює контрольовані іноземні компанії та оподаткування їх прибутку в Україні. Зобов'язання щодо КІК планується відсунути до 01.01.2022 року. При цьому штрафні санкції за порушення правил визначення прибутку КІК не застосовуватимуться за результатами звітних періодів 2022-2023 років;
- зміни, що стосуються трансфертного ціноутворення, впровадження поняття «ділової мети» тощо.
Виник конфлікт інтересів, бо одні були впевнені, що прийняття законопроєкту №4065 посприяє зменшенню навантаження на бізнес зі сплати податків, створення механізмів для залучення нових інвестицій, виведення економіки з тіні, а також збільшення доходів як державного, так і місцевих бюджетів, інші ж вважали, що законопроєкт не повною мірою відповідає очікуванням бізнесу та пропонували доопрацювати його до другого читання, зокрема, у частині:
- скасування оцінки операцій з нерезидентами на предмет наявності «ділової мети»;
- скасування інституту вини при порушенні платниками податків податкового законодавства, який набирає чинності з 1 січня 2021 року;
- виключення ряду норм щодо посилення фінансової відповідальності платників податків тощо.
23 і 24 листопада у Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики, в якому працює народний депутат України Олександр Герега, відбулися робочі групи, які розглянули питання в частині КІК і BEPS, РРО і акцизу.
Але робота продовжується, нові пропозиції надходять від громадян України, підприємців з Хмельниччини, Федерації роботодавців України, які опрацьовуються в Комітеті.
Автори: Григор’єва О.О., Нескромнюк Л.Ю.