Чемеровеччина: баланс інтересів бізнесу та громади

Саме таким є питання надання приватному підприємству «Чорнянський цегельний завод» гірничого відводу площею 6,4 га для розробки Чорнянського родовища суглинків, що розташоване на північно-східній околиці с. Чорна Чемеровецького району Хмельницької області. Це питання виноситься на розгляд 17 сесії обласної ради, пленарне засідання якої заплановано на 22 грудня 2017 р.

Для того, щоб з’ясувати, наскільки корисним дане підприємство є для громади сіл Чорна та Антонівка, чи не порушує воно права та інтереси їх мешканців, з метою підтримки проекту щодо надання гірничого відводу було ініційовано проведення двох «круглих столів» за участю усіх зацікавлених сторін. Так, ПП «Чорнянський цегельний завод» представляла Н. М. Грищенко, з іншої сторони: громаду - в. о. старости В. Є. Горук, депутат Чемеровецької районної ради О. В. Гаєвський, депутат Чемеровецької селищної ради С. В. Сакевич, директор Чорнянської ЗОШ С. І. Виноград, також були присутні колишній сільський голова С. Л. Добер, працівники сільської ради.

Громада, як докір підприємству, ставила невиконання умов соціальної угоди в пункті щорічного надання 15 тис. гривень на розвиток громади, використання земель за межею орендованої ділянки, не проведення рекультивації вироблених ділянок, відмова у співкористуванні водонапірною баштою, офіційне працевлаштування усіх працюючих.

У відповідь на це Наталя Миколаївна Грищенко повідомила, що підприємство переживає не найкращі часи і не є надприбутковим. При середньорічному випуску близько 1,5 млн. штук цегли, не в змозі задовольнити потреби розвитку підприємства та громади в повній мірі. Проте, підтвердила готовність підприємства виконувати обов’язки по соціальній угоді. На жаль, рівень води в свердловині, що знаходиться на території підприємства, є недостатнім для покриття виробничих потреб. Тому говорити, щоб підключити її до сільської мережі, не доводиться. Обов’язки підприємства по рекультивації вироблених дільниць будуть виконуватись.

У більшості проблемних питань вбачається провина сільських голів, які перебували на займаних посадах з моменту роботи підприємства. Адже встановлення жорсткого контролю за порядком розробки кар’єру через звернення до контролюючих інстанцій, наполегливість у дієвих санкціях не призвели б до того, що розриті 7 га землі, на розробку яких дозвіл не надавався, не виглядали б сьогодні переритими, як після бомбардування. По допомогу (в рамках соціальної угоди) звертались не через сільську раду, а кожен бажаючий йшов до власника підприємства, як результат, - довести загальну суму отриманої допомоги неможливо.

Усі учасники зустрічі погодились, що дане підприємство із робочими місцями та сплаченими до бюджету громади податками за умови виконання своїх зобов’язань селу потрібне.

На мою думку, не менше в селі потрібна рука господаря, який зможе відстоювати його інтереси, добиватись дотримання «правил гри» з усіма, чиї бізнес-інтереси пересікаються з інтересами громади. 

Автор: Олександр САВЧУК, депутат Хмельницької  обласної ради від ПП «ЗА КОНКРЕТНІ СПРАВИ»

P.S. 19 грудня я отримав копію платіжного доручення на суму 10 тис. грн. перерахованих громаді в рамках виконання соціальної угоди з боку ПП «Чорнянський цегельний завод».

 


Автор: Олександр САВЧУК