Нарада з питань реформування сільської медицини

Розпочавши нараду, Петро Порошенко наголосив на тому, що держава має докласти максимум зусиль для поліпшення рівня медицини в сільській місцевості і прискорення реалізації відповідної програми. «Значною, важливою складовою частиною медичної реформи є ситуація з рівнем забезпечення медичними послугами на селі», – наголосив він.

Україна є не лише однією з найбільших за площею країн Європи, а й країною, де найбільша частина населення проживає в сільській місцевості – 33%. При цьому Президент України підкреслив, що рівень медичних послуг є абсолютно незадовільним. «Поточний стан – жахливий. Лише 17% фельдшерсько-акушерських пунктів (далі – ФАП) і амбулаторій забезпечені транспортом. Не вистачає обладнання, ліків, у значній частині ФАП немає медичного персоналу. Ми платимо дуже дорогу ціну за уповільнення реформування медицини», – підкреслив П. Порошенко.

Зважаючи на жахливий стан справ у медичній галузі в сільській місцевості, за дорученням Глави держави й була розроблена програма реформи сільської медицини. Ця програма, на переконання Президента, «дає сучасні відповіді на виклики, які існують зараз перед державою».

Серед новацій, які пропонується запровадити, – телемедицина. За словами П. Порошенка, у кожному ФАП, амбулаторії будуть створені умови, щоб медичний працівник зміг зробити якісне обстеження пацієнта та отримати консультацію від своїх колег з району чи більш кваліфікованих профільних лікарів. «Буде проведений широкополосний інтернет», – зазначив П. Порошенко.

«Треба обов’язково заохотити медичних працівників, які будуть мотивовані працювати на селі, матимуть доступ для того, щоб отримати консультацію найкращих фахівців, звернутися до медичних центрів, закладів з різних напрямків лікування», – зазначила В. Заяць.

За словами Президента України, сімейний лікар на рівні району матиме можливість давати направлення, рекомендувати або зробити запит на консультацію фахівців вищої категорії – професорів.

Президент України повідомив, що під час його міжнародних візитів серед питань, які обговорювалися з лідерами європейських держав, були і питання успішного досвіду застосування такого принципу роботи та надання медичної допомоги громадянам. «Ми говорили з президентом Світового банку під час мого візиту у Вашингтон. Я сподіваюся, що до кінця року він буде в Україні, і це буде окрема програма – підтримки телемедицини на селі в Україні», – зауважив П. Порошенко.

Крім того, Глава держави має намір звернутися до Уряду та Верховної Ради України, щоб передбачити фінансування цієї програми у бюджеті на наступний рік. «Ми можемо все зробити швидко. І я буду просити Уряд і народних депутатів врахувати видатки на цю програму і в бюджеті 2018 р.», – сказав він.

Також, на переконання П. Порошенка, цілком справедливим і правильним буде спрямування частини коштів, вилучених Генеральною прокуратурою України у представників колишньої влади, на розвиток медичної галузі в сільській місцевості.

Він зазначив, що програма, так само, як і медична реформа загалом, також відкрита для повного і детального обговорення.

«Маємо зробити максимум для того, щоб прискорити запровадження цієї програми», – зазначив Глава держави, додавши, що для цього має бути запроваджений широкополосний інтернет, 4G-зв’язок, встановлене обладнання, проведені необхідні будівельні роботи, а також підвищено мотивацію лікарів у сільській місцевості та фахівців, які надаватимуть консультації дистанційно. «І головне – для мешканця села ця послуга має бути безкоштовною. Це принципово. Держава має можливість захистити громадянина», – додав П. Порошенко.

У рамках виступу П. Порошенко також згадав і про медичну реформу. «Ми не можемо далі затягувати ситуацію з медичною реформою. Це також є питанням національної безпеки держави. Значна частина українського народу просто позбавлена права на отримання якісних медичних послуг через те, що законсервована абсолютно неефективна радянська система», — підкреслив він.

Глава держави нагадав, що Урядом був розроблений проект медичної реформи.

Президент також зазначив, що за його рішенням питання медичної реформи було винесено на засідання Національної ради реформ. У Парламенті проект доопрацьовувався разом з представниками Уряду, профільного комітету Верховної Ради України, громадських організацій і були внесені суттєві поправки.

«Національна рада реформ схвалила проект, і хотів би звернутися з проханням до наших народних депутатів, причому не обов’язково з коаліції, для того, щоб ми доклали максимум зусиль, не затягували з прийняттям медичної реформи», – підкреслив П. Порошенко.

Глава держави зауважив, що критика, зауваження та пропозиції до проекту можуть висловлюватися і будуть максимально враховані. «Але заморозити статус кво – це найгірше з будь-яких можливих рішень», – переконаний він.

Джерело: http://dunrada.gov.ua/